Trénink, genetika a BLUP

02.05.2011 18:52

Každý úspěšný kůň musí nejdříve projít důkladným tréninkem. Pak se z něj může stát i úspěšný plemenník. V Howrse se hraje na genetiku!

Začneme od zadu.

 

Co je BLUP?

BLUP je cosi jako měřítko genetických kvalit :) Jeho hodnota se pohybuje mezi -100 až +100.

Vypočítává se podle:

  • Úrovně výcviku, které kůň dosáhl ve svých třech nejlepších dovednostech; kůň musí mít 3 své geneticky nejlepší dovednosti zobrazeny tučným písmem.
  • Počtu soutěží, které kůň vyhrál; kůň musí skončit minimálně 20x na prvním místě.
  • Věku: Kůň může dosáhnout BLUP 100 až v 10letech, protože do té doby získává BLUP stárnutím.

K čemu je dobré zvyšovat BLUP?

Mají vliv na kvalitu potomků. Při chovu koní dbej na to, aby jejich průměrné BLUP  bylo větší než 0, protože jedině tak bude jejich hříbě minimálně stejně dobré, jako jeho rodiče. Může být ale i lepší, proto si vybíráme k chovu koně ideálně s hodnotou 100!

Záporné BLUP způsobí, že potomkům klesá genetický potenciál,  kladné BLUP zvyšuje potenciál a vrozené dovednosti hříbat.

 

Zvyšování Genetického potenciálu koně

Narozené hříbě má daný genetický potenciál po rodičích. Mezi 8. a 18. měsícem je ale možné GP (genetický potenciál) zvýšit hraním. Proto je důležité hříbě v 6 měsících registrovat do kvalitního jezdeckého centra, které má k dispozici mrkev a úrodné louky. (TIP! Jezdecká centra bývají volná ráno, kdy končí ustájení koním. Večer už se dobré místo těžko shání!). 

S hříbětem je potřeba hrát si co nejvíce, ale přitom zachovat všechny potřebné podmínky pro zdravý vývoj (Spát do 22:00 s minimálně 20% energie, hřebelcování, správné krmení, pití).

Příklad péče o hříbě:

(podotýkám, že hříbě musí vždy začít se 100% morálkou(po vyhřebelcování), jinak energie nevychází, je potřeba mít centrum s mrkví a kvalitními loukami)


(hříběcí hry si můžeš okopírovat na svůj profil)


Péče o hříbě závisí na jeho věku. Také záleží na tom, jestli má JC v zásobě mrkev a jak úrodné má louky (zisk energie pasením), proto se při následování návodů k hraní s hříbaty vždy řid´především časem a energií hříběte.

 

Trénink

Koně 1 rok a 8 měsíců starého lze brát na vyjížďky. Zlepšují dovednosti koně. Všimni si, že krátké vyjíždky (30min - 1 hod) zlepšují mimo jiné rychlost, dlouhé vyjížďky (1 hod 30 min a více) vytrvalost. Všechny vyjížďky trénují drezuru. Opět se zaměřte na typ vyjížděk maximálně využívající potenciál koně.

Ve 2 letech lze trénovat jednotlivé disciplíny, což ubírá méně energie a trénink je cílený, nicméně v určitou chvíli končí a pak nezbývá, než opět využít opět možnosti vyjížděk.

 

Za povšimnutí stojí, že soutěže také zvyšují dovednosti koně. Získané dovednosti sice s opakovanou účastí v soutěžní disciplíně klesají, ale z počátku jsou získané dovednosti rozhodně nezanedbatelné. Zkušenosti zvyšují všechy typy soutěží, i když se kůň umístí na posledním místě. K dosažení tučných dovedností (tučné písmo značí kompletně dokončený trénink) a tedy i BLUP 100 je potřeba vyčerpat i docednosti ze soutěží.

 

Pokud už jsi vyčerpal/a všechny možnosti tréninku včetně soutěží a krátkých i dlouhých vyjížděk, můžeš poskytovat lekce v jezdeckém centru. Lekce zvyšují dovednosti koně ve dvou jeho nelepších disciplínách až do 25 let! Nepočítají se do BLUP a maximum získaných dovedností z lekcí je limitován pouze věkem a kvalito lekcí jezdeckého centra.

Zvířecí kamarádi mohou také přidávat koni dovednosti nad rámec maxima a to do 25 let.

Více o trénovaní v tomto článku: https://howrse-cz.webnode.cz/news/jak-vyhrat-zavod-/

Diskusní téma: Trénink, genetika a BLUP

GP

Datum: 17.12.2016 | Vložil: Meredit

A kde je tady nejvyšší GP?
!!!!!!!!!!!

Re: BLUP

Datum: 19.02.2014 | Vložil: blabla

Vyhledej si : Howrse jak vyblupovat koně ;).

Funguje to ..!!

Datum: 05.01.2014 | Vložil: valerie

Ježiši všchno funguje jen se nesmíte překliknout a dávat pozor na drobnosti..

64cíl

Datum: 25.09.2013 | Vložil: def

v roce a 6 měsíců si snim nejde hráz když zrušily ty zvířecí kamarády

Re: 64cíl

Datum: 02.03.2014 | Vložil: bára

to je pravda

Re: Re: 64cíl

Datum: 20.10.2014 | Vložil: Anonymka

Ale to jen registruješ koně do centra

BLUP

Datum: 22.07.2013 | Vložil: monica 12

Ahoj, kde jsou tady rady jak vyBLUPovat koně??? Potřebuju to a chci si to zkusit.

Re:re:BLUP

Datum: 13.07.2013 | Vložil: maltézáček

mám ted na hovrse hodně šampionů s plným BLUP a z 50* znamenitosti:) (a nejsou to božáci:))

Re: Re:re:BLUP

Datum: 06.11.2013 | Vložil: BLUP

prodáš mi jednoho

NEFUNGUJE TO!

Datum: 13.07.2013 | Vložil: na howrse webelu2

HEJ prosím vás,proč nefunguje mi minimálně 35 rad ad vás?a víte že začíná být více a více stížností a dotazů na tyto problémy?to asik nevíte ale měli byste to změnit! :(

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek